Ladataan Tapahtumat

Muutosneuvottelut työvoiman käyttöä vähennettäessä

Aika: 23.5. klo 9:00 — 23.5. klo 12:00
Paikka: Teams-webinaari

Koulutus Kaupan liiton jäsenille

Vähintään 20 työntekijää työllistävissä yrityksissä tulee käydä muutosneuvottelut ennen työvoiman käytön vähentämistä. Muutosneuvotteluvelvoitteen piiriin kuuluu lisäksi tietyissä tapauksissa työnantajan harkitsemat, työnjohtovallan piiriin kuuluvat yhden tai useamman työntekijän asemaan vaikuttavat olennaiset muutokset (ns. ”kevyemmät muutosneuvottelut”).

Koulutuksessa käsitellään yhteistoimintalain edellyttämä neuvottelumenettely alusta loppuun yksityiskohtaisesti ja käytännönläheisesti. Koulutuksessa syvennytään erityisesti mm. neuvotteluesitykseen ja sen sisältöön, siihen kenen kanssa neuvotellaan ja milloin muutosneuvottelut tulee aloittaa sekä siihen, mitä asioita neuvotteluissa tulee käsitellä. Lopuksi käymme läpi mitä sudenkuoppia muutosneuvotteluiden osalta voi syntyä ja miten työnantaja voi välttyä niiltä.

Osallistumismaksu (sis. koulutusmateriaalit)
Muutosneuvottelut työvoiman käyttöä vähennettäessä : 275 € + alv 24 % / henkilö

Lisätietoja: Koulutus sopii erityisesti sellaisille henkilöille, jotka eivät aiemmin ole työskennelleet muutosneuvotteluiden parissa, mutta hyvänä kertauksena jo kokeneemmillekin.