År: 2025

Inhemsk webbhandel återhämtar sig – tillväxt på nästan fem procent under kvartal två

Finländska nätbutikernas försäljning ökade med nästan fem procent i april-juni jämfört med motsvarande tidpunkt i fjol. I fortsättningen förväntar sig nätbutikerna tillväxt särskilt på de internationella marknaderna, även om vändningarna i geopolitiken oroar. Enligt nätbutikerna är bland annat marknadsföringsresurser och -kompetens de största hindren för att växa internationellt. Prissättningen av leveranser inom webbhandeln väcker också förundran.

Finsk Handel: Regeringen höll fast vid lättnaderna i beskattningen av förvärvsinkomster, men tillväxten hindras av ytterligare nedskärningar i innovationsfinansieringen

Finsk Handel är nöjd med att regeringen höll i kraft de beslut om lättnader i beskattningen av förvärvsinkomster som man kom överens om på våren. Lösningen stöder den inhemska efterfrågan och ger konsumenterna ökad köpkraft. Innovationsfinansieringen bör ökas istället för att skäras ned i för att förbättra produktiviteten.

Ny läroavtalsmodell pilottestas inom handeln – lönen ökar allteftersom examen framskrider

Finsk Handel och Servicefacket PAM har inlett ett pilotprojekt med en ny läroavtalsmodell. Syftet med pilotprojektet som förläggs inom den tekniska handeln är att väcka intresse för teknisk handel bland studerande och därmed tillgodose branschens behov av arbetskraft. I pilotprojektet testas dessutom om en ny lönemodell kan få studerande att bli intresserade av läroavtalsutbildning och sporra företag att erbjuda läroavtalsplatser.

Finsk Handel: Beslut i budgetmanglingen för att stödja tillväxt och köpkraft  

Finsk Handel betonar vikten av besluten i budgetmanglingen för att stärka den ekonomiska tillväxten och köpkraften. Regeringen bör främja privat konsumtion samt stödja införandet av innovationer och förnyelse i ekonomin. Dessutom behövs effektiva åtgärder för att bekämpa orättvis konkurrens inom webbhandeln och för smidigare bestämmelser så att handelns konkurrenskraft och förnyelse kan tryggas. 

Handelns vändning mot tillväxt flyttas till nästa år

Enligt en prognos från Finsk Handel börjar tillväxten inom handeln synas först nästa år, då både konsumenter och kundföretag inom partihandeln håller sig försiktiga i och med de geopolitiska vändningarna. Den ökande köpkraften börjar så småningom också synas i detaljhandelns försäljning, trots att den försvagade sysselsättningssituationen har ökat konsumenternas försiktighet. Dock fortsätter sysselsättningen att sjunka inom handeln, den överlägset största sysselsättaren inom privata sektorn. De politiska beslutsfattarna bör komma ihåg att det är svårt att åstadkomma en betydande tillväxt av sysselsättningen utan livskraftig handel och andra servicebranscher.

Brister i kompetensen bromsar tillväxten av företag inom servicebranscherna

Ökningen av personalantalet inom servicebranscherna har avtagit. Enligt Servicebranschernas kunskapsbarometer som genomfördes av Finsk Handel, Arbetsgivarna för servicebranscherna Palta och Turism- och Restaurangförbundet har rekryteringssvårigheterna lindrats tillfälligt, men de krympande åldersklasserna med personer i arbetsför ålder skapar utmaningar också inom servicebranscherna. Den vanligaste utmaningen vid rekrytering är att kompetensen inte motsvarar företagets behov.

Kommissionens föreslagna åtgärder är otillräckliga – hanteringsavgiften löser inte problemen på digitala marknadsplatser

Europeiska kommissionen har föreslagit att införa en hanteringsavgift på 2 euro som en del av den tullreform som är avsedd att träda i kraft först i slutet av decenniet. En avsevärd del av de 4,6 miljarder paket som kommer in på EU-marknaden från digitala marknadsplatser uppfyller inte kraven enligt EU:s regelverk. Den föreslagna hanteringsavgiften medför ingen förändring av nuläget.