Webbhandeln spurtade i början av året – försäljningen till USA har fallit
Den inhemska webbhandeln växte i början av året snabbare än den totala detaljhandelsförsäljningen. Förväntningarna för hela året är dock fortfarande försiktiga. Den största målmarknaden för finländarna när de säljer via Amazon är USA, och försäljningen i den riktningen föll med nästan 30 procent. Det som säljs mest från Finland till utlandet via Amazon är kosmetika.
Enligt en pulsenkät om webbhandel* som Digital Commerce Finland, Erikoiskaupan liitto Etu och Finsk Handel lät genomföra ökade i Finland verksamma webbutikers onlineförsäljning under årets första kvartal med 2,2 procent jämfört med motsvarande tidpunkt förra året. Samtidigt minskade försäljningen inom hela detaljhandeln med 0,7 procent enligt Statistikcentralen.
Ungefär 66 procent av webbhandlarna förväntar sig att deras onlineförsäljning i Finland kommer att öka under innevarande år, trots att förväntningarna på försäljningen för hela året har dämpats något. I februari uppskattade 37 procent av webbutikerna att deras försäljning i Finland skulle öka rentav med mer än 10 procent, men i april ligger siffran endast på 29 procent.
I Finland förväntas tillväxt särskilt inom produktgrupperna mode och fritid. Även konsumentförsäljningen inom järnhandeln förväntas gradvis återhämta sig. Webbhandeln inom kosmetik och hälsoprodukter förväntas fortsätta växa.
”Webbhandlarna ser konsumenternas förtroende, den långsamma köpkraftsutvecklingen och den utländska lågprishandeln som de största tillväxtbromsarna i Finland”, beskriver verkställande direktören för Erikoiskaupan liitto Ulla Pöllänen hindren för webbhandelstillväxten.
Trots att webbhandlarnas förväntningar på försäljningen för hela året i Finland har dämpats något, har utsikterna för de kommande tre månaderna förbättrats jämfört med början av året. En liknande utveckling framgår också av en Eurobarometer-undersökning om företag enligt vilken förväntningarna på försäljningen har förbättrats inom såväl special- och bruksvaruhandeln som hela detaljhandeln. Våren och den annalkande sommaren piggar tydligt upp förväntningarna inom webbhandeln och hela handelssektorn
Webbhandeln till utlandet förväntas fortsätta att växa
Förväntningarna på försäljningen till utlandet är fortsatt höga trots de hotande handelskrigen. Nästan alla webbutiker som säljer till utländska konsumenter förväntar sig minst en liten tillväxt. De djärvaste tillväxtförväntningarna har dock dämpats. I februari förväntade sig hela 53 procent av webbutikerna med försäljning utomlands en försäljningsökning på över 10 procent, medan motsvarande andel i april endast var 33 procent. Särskilt webbhandlare av inredningsprodukter förväntar sig en starkare tillväxt inom den internationella onlineförsäljningen än andra.
”Särskilt små webbhandlare förväntar sig en ökning av den utländska onlineförsäljningen, men upplever att de inte alltid har tillräcklig kompetens för marknadsföring. Framgångsrik marknadsföring är en av nyckelfaktorerna för internationell verksamhet – med hjälp av den skiljer man sig från de många konkurrenterna och det enorma globala produktutbudet”, sammanfattar chefen för digital handel på Digital Commerce Finland Mirva Sandström webbhandlarnas tankar.
Onlineförsäljningen till USA har krympt
Vid försäljning via Amazon är finländarnas största webbhandelsmarknad USA, som står för mer än hälften av onlineförsäljningen till Europa och USA. I april minskade webbhandeln från Finland till USA på Amazons plattform med 29 procent jämfört med förra året.
”Den ombytliga tullpolitiken har ökat osäkerheten hos amerikanska konsumenter, vilket framgår av utländska webbhandelsbeställningar. Dessutom tror landets konsumenter uppenbarligen att avskaffandet av tullfrihetsgränsen på 800 dollar för den kinesiska webbhandeln, som trädde i kraft i början av maj, även gäller andra handlare”, funderar chefsekonomen för Finsk Handel Jaana Kurjenoja.
Kosmetik är den finska webbhandelns mest sålda produktgrupp på den västerländska marknaden på Amazon-plattformen, men även denna försäljning minskade i april. Det såldes nästan sju gånger mer kosmetik än den näst största produktgruppen: sport- och friluftsprodukter.
”I synnerhet den globala marknaden för naturkosmetika förväntas växa snabbt under de närmaste åren, och särskilt snabb är tillväxten i många asiatiska länder. Trots att den krympta amerikanska marknaden är ett hårt slag för små kosmetikvarumärken, erbjuder tillväxten på den globala marknaden också möjligheter”, påpekar Kurjenoja.
*Verkkokauppapulssi är en enkät för webbhandelsföretag som genomförs kvartalsvis och som vanligtvis besvaras av cirka 100–200 företag. Svarsgivarna får en webbhandelsrapport som behandlar utvecklingen av webbhandeln på ett bredare plan än resultaten av enkäten och som även utnyttjar andra informationskällor. I rapporten över årets första kvartal presenteras bland annat konverteringsgraden per produktkategori samt onlineförsäljningen i april på Amazons plattform. Chefsekonomen för Finsk Handel Jaana Kurjenoja ansvarar för analysen av företagsenkätens resultat och för produktionen av innehållet i webbhandelsrapporten.
Mer information:
Jaana Kurjenoja, chefsekonom, Finsk Handel
Tfn 040 820 5378, jaana.kurjenoja(at)kauppa.fi
Mirva Sandström, Digital Commerce Director, Digital Commerce Finland
Tfn 0400 984 141, mirva.sandstrom(at)digitalcommerce.fi
Ulla Pöllänen, verkställande direktör, Erikoiskaupan liitto ETU ry
Tfn 050 300 1660, ulla.pollanen(at)etu.fi