Handeln bygger upp nya gemenskaper – unga i centrum för programmet
Finsk Handel startar branschens gemensamma program Handeln i allas liv, vars mål är att stärka arbetslivsberedskapen, arbetsförmågan och delaktigheten samt bygga en arbetslivskultur där alla kan hitta sin plats och växa som experter. Unga är huvudtemat för det långsiktiga programarbetet.
Ramverket för programmet är åtgärdsåtagandet för hållbar utveckling, som utarbetas för åren 2026–2035. I förbundet kopplas åtgärderna till FN:s Global Compact-initiativ och det strategiskt centrala projektet Handelns samhälleliga betydelse. Åtgärderna utvecklas och uppdateras årligen.
Handeln är den största sysselsättaren och den viktigaste arbetsgivaren för unga inom företagssektorn i Finland och en miljö för möten i vardagen. Därför har branschen en exceptionell möjlighet att påverka hur det finländska arbetslivet och gemenskapen byggs upp.
”Målet med programmet Handeln i allas liv är att stärka arbetslivsberedskapen, arbetsförmågan, delaktigheten och gemenskapen. Vi vill kommunicera att alla inom handeln kan höra till gemenskapen och lyckas. Arbetsgemenskaper som mår bra stöder företagens tillväxt och hela samhällets resiliens”, säger Finsk Handels kommunikations- och ansvarsdirektör Pia Pere‑Vanhanen.
Unga som huvudtema i programmet
Flera utredningar visar att ungdomarnas framtidstro har försämrats snabbt. Enligt Ungdomsbarometern 2025 förhöll sig 50 procent av respondenterna pessimistiskt till världens framtid, jämfört med 28 procent år 2021. Sitras Framtidsbarometer och Statsrådets Medborgarpulsen-enkäter har kommunicerat en motsvarande utveckling.
Handeln kan erbjuda unga konkreta vägar till arbetslivet och stärka ungas möjligheter att få fäste i arbetsgemenskaperna. För många unga erbjuder handeln en första arbetsplats och erfarenhet av arbetslivet. Detta medför också ett särskilt ansvar för branschen: handeln vill erbjuda en god start på arbetskarriären, stärka ungas möjligheter att få fäste i arbetsgemenskaperna och öppna utsikterna för allt som branschen kan erbjuda.
Handeln är också en gemenskap där olika människor kan hitta sin plats och växa som experter. Branschen med mångsidiga möjligheter erbjuder ett brett utbud av arbetsuppgifter, från platser med låg tröskel till uppgifter för internationella toppexperter och specialister.
Programmet Handeln i allas liv inleds med huvudtemat Unga. I framtiden kan fördjupningsområdena utvidgas till exempel till invandrare och personer med anpassad arbetsförmåga.
Nya partnerskap och forskningssamarbete
Ett av målen med programmet är att stärka dialogen med intressenter och skapa nya partnerskap och modeller för gemensam utveckling. Forskning, erfarenhet och praktisk kunskap används så att utveckling och påverkan utgår från en kunskapsbaserad syn. Det är också viktigt att erbjuda företagen konkreta verktyg och verksamhetsmodeller för att stärka välbefinnandet i sina arbetsgemenskaper och ungas möjligheter att få fäste i arbetslivet.
Finsk Handel inleder ett samarbete med HelsingforsMission för att stärka ungas sociala välbefinnande, ork i arbetet och möjligheter att få fäste i arbetslivet. Samarbetet genomförs i HelsingforsMissions programWork to Belong, som riktar sig till unga under 29 år men vars effekter sträcker sig till hela arbetsgemenskapen. Tillsammans med arbetsgemenskaper och unga utvecklar partnerna verktyg, coachning och stödstrukturer för att hjälpa de unga med att fästa sig.
Samarbetet inleds synligt den 11 maj med kampanjen Vem tror på dej? vars mål är att stärka ungdomarnas framtidstro.
Företag som gemenskapsbyggare
”Många företag inom handeln har redan länge gjort ett imponerande arbete för ett hållbart och bra arbetsliv. Med programmet Handeln i allas liv stärker branschen samarbetet, lärandet och kunskapsutbytet tillsammans och erbjuder en riktning för att utveckla inte bara den egna verksamheten utan även hela branschens framtid”, sammanfattar Kari Luoto, vd för Finsk Handel.
Work to Belong-samarbetet ger företag möjlighet att påverka verktyg och innehåll som stödjer ungas möjligheter att få fotfäste i arbetsgemenskapen. De kan delta i kampanjen Vem tror på dej? som genomförs i maj–juni och dela med sig av fallexempel och framgångsrika försök med programmets partner. I Kompetent handel-akademin, som initierats av Finsk Handel, fördjupar aktörer och läroanstalter inom branschen samarbetet särskilt inom teman som gäller kompetens och utbildning. Företagen kan utnyttja Kauppa.fi:s material om sysselsättning av unga.
När det gäller sommarjobbsplatser har företagen inom handeln den absoluta topplatsen i näringslivet. Branschen uppmuntrar alla att fortsätta erbjuda sommarjobb och praktikplatser för unga. Man kan till exempel använda Sysselsättningssedeln för unga i rekryteringen. Även handelns sommarpraktikprogram Bekanta dig med arbetslivet och tjäna en slant erbjuder en låg tröskel till arbetslivet.
Mer information:
Pia Pere-Vanhanen, kommunikations- och ansvarsdirektör, Finsk Handel, tfn 040 867 1708, pia.pere-vanhanen(at)kauppa.fi
Kari Luoto, verkställande direktör, Finsk Handel, tfn 0400 688 708, kari.luoto(at)kauppa.fi