Finsk Handel: Under nästa valperiod behöver vi åtgärder för att stärka köpkraften och sysselsättningen
Finlands ekonomiska tillväxt förutsätter att den inhemska efterfrågan och tjänstesektorn har framgång, bedömer Finsk Handel, som har offentliggjort sina mål för nästa valperiod 2027–2031. Att stärka köpkraften, förbättra företagens konkurrenskraft och skapa jämlika konkurrensvillkor utgör centrala förutsättningar för att accelerera den ekonomiska tillväxten och för förbättrad sysselsättning.
Finlands ekonomiska tillväxt har länge varit dämpad, arbetslösheten exceptionellt hög och konsumenternas förtroende svagt. Samtidigt har strukturen i vår ekonomi förändrats, eftersom mer än hälften av vår bruttonationalprodukt och våra arbetsplatser redan skapas av privata tjänster.
Handeln är näringslivets största sysselsättare: upp till 267 000 personer arbetar i företag inom handeln. Branschen är också den största som sysselsätter unga under 25 år inom företagssektorn, och det finns över 40 000 verksamma företag i branschen.
”Nycklarna till Finlands tillväxt finns i tjänsterna och handeln. När köpkraften och konsumenternas förtroende stärks och företagens verksamhetsmiljö hålls konkurrenskraftig, skapas förutsättningar för tillväxt och nya arbetsplatser snabbt”, säger Kari Luoto, vd för Finsk Handel.
”Det är också viktigt att förutsättningarna för företag inom handeln att sysselsätta flexibelt inte försämras”, fortsätter Luoto.
Handelns fyra centrala mål för regeringsprogrammet
Finsk Handel föreslår lösningar till regeringsprogrammet som stärker köpkraften och den inhemska efterfrågan. Enligt förbundet ska man fortsätta att lätta på beskattningen av arbete i alla inkomstklasser. Man måste förhindra en samtidig åtstramning av beskattningen av arbete och konsumtion för att stimulera hushållens efterfrågan och köpkraft. En konsumtion som blir starkare och en sysselsättning som ökar ger också större skatteintäkter till staten. Även beskattningen av trafiken ska hållas på rimlig nivå och stödja företagsverksamheten.
Handeln betonar ökad innovationsfinansiering inom servicebranscherna samt satsningar på immateriellt värdeskapande, såsom varumärkesprofilering och utnyttjande av artificiell intelligens, för att accelerera produktiviteten och tillväxten. Samtidigt måste den digitala handelns export stärkas och kompetensen utvecklas så att utbildningen bättre motsvarar arbetslivets behov.
En fungerande marknad förutsätter enligt förbundet samma regler och skyldigheter, särskilt inom internationell distanshandel. Företagens regleringsbörda måste lättas, marknaden öppnas för konkurrens och EU-regleringen tillämpas enhetligt i Finland.
”För att den finländska handeln ska klara sig i den internationella konkurrensen krävs att jämlika spelregler säkerställs. Förvrängningarna av marknaden som orsakas av lågprisimport och den ohållbara skräpproduktsruljansen måste ingripas i målmedvetet både inom EU och nationellt”, påminner Luoto.
Dessutom betonar förbundet hållbarhet och säkerhet som förutsättningar för tillväxt. Man måste främja cirkulär ekonomi och hållbar konsumtion, förbättra handelns säkerhet och ingripa i det ökade störande beteendet. Samtidigt måste det säkerställas att detalj- och partihandelns verksamhet, som är viktig för samhällets funktion, fortsätter störningsfritt även i krissituationer.
Finlands tillväxt kräver tjänster och inhemsk efterfrågan
Under nästa valperiod måste Finland övergå till en stark tillväxtbana så att den offentliga ekonomin förblir hållbar. Genom att satsa på hållbar och internationellt konkurrenskraftig handel kan vi få hem tillväxten till Finland.
”Vi behöver effektiva beslut som stärker den inhemska efterfrågan och utvecklar företagens konkurrenskraft och därmed förbättrar sysselsättningen. Nycklarna till Finlands tillväxt finns nu i tjänsterna och handeln. Huruvida dessa möjligheter utnyttjas avgör i hög grad vilken riktning vår ekonomi och sysselsättning kommer att följa under de kommande åren”, avslutar Luoto.
Läs mer om valmålen för handeln i sin helhet:
Handeln är nyckeln till tillväxt – handelns mål för valperioden 2027–2031 (på finska)
Ytterligare information:
Kari Luoto, verkställande direktör, Finsk Handel, tfn 0400 688 708, kari.luoto(at)kauppa.fi