Itsehoitolääkeuudistuksen hyöty kuluttajille uhkaa jäädä toteutumatta
Kaupan liitto kannattaa itsehoitolääkkeiden myynnin vapauttamista apteekkien ulkopuolelle muiden Pohjoismaiden tapaan. Nyt hallituksen esittämässä mallissa hyödyt kuluttajille uhkaavat kuitenkin jäädä vähäisiksi. Vapautettavaa valikoimaa tulisi laajentaa, ja myynnin toimintamallia korjata merkittävästi.
Hallitus ehdottaa esityksessään, että jatkossa myös apteekkien ulkopuolella, kuten kaupoissa, saisi myydä esimerkiksi itsehoitolääkevitamiineja ja -rasvoja. Vastaavat tuotteet ovat pääosin jo saatavilla kaupoissa ravintolisinä tai lääkinnällisinä laitteina, mutta laajempi itsehoitolääkevalikoima olisi jatkossakin saatavilla vain apteekeista.
Uudistus ei näin ollen tuo merkittävää parannusta kuluttajien näkökulmasta. Muissa pohjoismaissa, kuten Ruotsissa ja Norjassa, kaupoista on saatavissa huomattavasti laajempi itsehoitolääkevalikoima. Nyt vapautettavan valikoiman tulisi olla merkittävästi laajempi.
Myöskään kuluttajien itsehoitolääkekuluihin hallituksen esitys ei toisi merkittävää muutosta. Uudistuksen jälkeenkin suomalainen maksaisi muita pohjoismaisia kuluttajia huomattavasti korkeampaa hintaa itsehoitolääkkeistään. Kaupan liiton selvityksen mukaan itsehoitolääkkeet ovat Ruotsissa keskimäärin 37 prosenttia halvempia kuin Suomessa.
Esityksessä kaupan yrityksien tehokkaalle hankinnalle asetettaisiin rajoituksia, mm. kieltämällä lääkkeiden maahantuonti. Lisäksi itsehoitolääkkeiden verkkomyyntiä ei todellisuudessa mahdollistettaisi.
”Pelkona on, että jo toinen hallitus peräkkäin tekee itsehoitolääkkeisiin uudistuksen, joka ei näy kuluttajalle juuri millään tavalla”, toteaa Kaupan liiton toimitusjohtaja Kari Luoto.
”Edellisessä uudistuksessa mahdollistettiin apteekeille hintakilpailu itsehoitolääkkeissä. Harva apteekki kuitenkaan on tarjonnut alennuksia kuluttajalle”, Luoto huomauttaa.
Laaja itsehoitolääkevalikoima palvelisi haja-asutusalueen asukkaita
Itsehoitolääkkeiden myynnin vapauttamisella olisi suuri merkitys myös haja-asutusalueiden asukkaille ja pienille kaupoille, jotka ovat harvaan asutuilla seuduilla usein huomattavasti kokoaan suurempia toimijoita, monipalvelupisteitä ja kylien palveluverkon ylläpitäjiä.
”Kuluttajille aitoja hyötyjä tuova itsehoitolääkeuudistus tukisi maaseudun pienten kauppojen roolia monipalvelupisteenä markkinaehtoisesti. Samalla tuettaisiin myös päivittäistavarahuollon toimintaedellytyksiä harvaan asutuilla alueilla vakavissa häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa”, toteaa Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Tuula Loikkanen.
Itsehoitolääkkeiden laajaa valikoimaa – myös yleisesti käytettyjä särkylääkkeitä – on jo 30 vuoden ajan myyty joissain haja-asutusalueiden kaupoissa niin sanotuista lääkekaapeista. Myynnin laajentaminen kaupan maantieteellisen kattavuuden ja laajojen aukioloaikojen piiriin parantaisi lääkkeiden saavutettavuutta sekä sujuvoittaisi asiointia niin kaupungeissa kuin haja-asutusalueillakin. Uudistuksen myötä itsehoitolääkkeitä olisi saatavilla mm. ruokakaupoista, kyläkaupoista, kioskeista ja optikkoliikkeistä.
Kilpailuvääristymä yritysten välillä jatkuu
Apteekkimonopolit aiheuttavat yrityksille kilpailuvääristymää. Apteekit myyvät ravintolisiä, kosmetiikkaa ja terveystuotteita sekä tuottavat terveydenhuollon palveluita apteekeissa monopolinsa suojassa. Hallituksen esittämään uudistukseen sisältyy myös riski, että lääkkeen myyntiluvan haltija eli lääkeyhtiö ei hae myyntilupaa itsehoitolääkkeen myyntiin apteekkien ulkopuolelle, vaikka se lailla mahdollistettaisiin.
”Esitetty uudistus ei vähennä kilpailuneutraliteettiongelmaa, kun apteekkien ulkopuolelle vapautettava lääkevalikoima jää minimaaliseksi. Lisäksi esitys jättää uudistuksen toteutumisen lääketehtaiden hyväntahtoisuuden varaan”, toteaa Näkeminen ja silmäterveys Näe ry:n toimitusjohtaja Panu Tast.
Kaupan liitto esittää, että hallituksen esitystä tulisi jatkovalmistelussa muuttaa siten, että myös kuluttajat saisivat uudistuksesta aitoa hyötyä, ja että lääkemyynnissä kaikkia toimijoita kohdeltaisiin tasapuolisesti. Samalla linjalla ovat olleet myös kilpailuviranomainen ja kuluttajajärjestö.
Liitteet ja linkit
Esimerkkejä itsehoitolääkevalikoimasta, liite 18.8.2025 Kaupan liiton lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle apteekkitalouden uudistuksesta ja lääkesäästöjen toimeenpanoa koskevaksi lainsäädännöksiSuomessa lääkkeet ovat kalliita verrattuna Ruotsiin >
Analyysi apteekkien palvelupisteistä >
Lisätiedot:
Kari Luoto, toimitusjohtaja, Kaupan liitto, p. 0400 688 708, kari.luoto(at)kauppa.fi
Tuula Loikkanen, toimitusjohtaja, Päivittäistavarakauppa ry, p. 040 922 0750, tuula.loikkanen(at)pty.fi
Panu Tast, toimitusjohtaja, Näkeminen ja silmäterveys NÄE ry, p. 040 5422 227, panu.tast(at)naery.fi