Kauppa näkyväksi yhteistyöllä
Kaupan laaja kenttä toimii usein kulissien takana tavalla, jota emme arjessa edes huomaa. Silti juuri tämä näkymätön työ pitää suomalaisen yhteiskunnan rattaat pyörimässä. Talouden epävarmuus, kansainväliset markkinapaineet ja kotimaan kysynnän vaihtelut haastavat alaa, mutta samalla vuosi tarjoaa mahdollisuuden vahvistaa kaupan merkitystä ja rakentaa uutta yhteistyötä.
Vuosi on alkanut monessa asiassa uusien tuulien puhaltaessa, itse aloitin Kaupan liiton hallituksen puheenjohtajana. Olen ollut liiton toiminnassa mukana jo useita vuosia ja toiminut Teknisen kaupan liiton puheenjohtajana. Päivätyöni Ramirent Finlandin toimitusjohtajana tarjoaa laajan näkymän suomalaisen teollisuuden, rakentamisen ja palvelualojen tilanteeseen.
Viime vuodet ovat olleet Euroopan markkinoilla haastavia, Suomessa jopa erityisen vaikeita. On vaarana, että taantuma pitkittyy, ellei talouden suuntaa saada käännettyä. Siksi on tärkeää, että täällä Suomessa puhallamme yhteen hiileen.
Puheenjohtajakautenani haluan nostaa esiin, että kauppa ei ole vain kuluttajakauppaa. Se on myös suurelta osin B2B-kauppaa, jota esimerkiksi tekninen kauppa merkittävästi edustaa. Kauppa on paljon muutakin kuin ne tutut brändit, joiden logot näkyvät katukuvassa. ”Verhon takana” toimii suuri joukko kaupan alan yrityksiä, jotka muiden mukana mahdollistavat, että Oy Suomi Ab pyörii ja kehittyy.
”Meidän on näytettävä, kuinka monipuolinen ala kauppa on, ja miten keskeinen se on huoltovarmuudelle ja työllisyydelle.”
On tärkeää, että kaupan viesti kuuluu paremmin myös koulutusjärjestelmään ja yleiseen keskusteluun. Tänä vuonna käynnistyvä uudenlainen oppisopimuskokeilu teknisen kaupan alalla on tärkeä askel kohti käytännönläheisempää koulutusta. Meidän on myös näytettävä nuorille, viranomaisille ja medialle, kuinka monipuolinen ala kauppa on, ja miten keskeinen se on huoltovarmuudelle ja työllisyydelle.
Jotta saamme Oy Suomi Ab kasvuun, tulee meidän lopettaa osaoptimointi, olla rohkeita ja luottaa itseemme. Näin voimme varmistaa kansainvälisen menestyksen: suomalaiset kaupan alan yritykset pääsevät laajentumaan uusille markkinoille ja Suomeen houkutellaan uusia kansainvälisiä toimijoita. Muut Pohjoismaat ovat onnistuneet tässä meitä paremmin, ja nyt on Suomen aika kuroa ero kiinni. Uskon, että yhteistyöllä ja rohkeilla päätöksillä siihen pystytään.
Toivotan kaikille menestystä alkaneeseen vuoteen. Tehdään tästä vuodesta parempi, yhdessä!
Mikael Kämpe on Ramirent Finlandin toimitusjohtaja. Hän aloitti vuoden alussa Kaupan liiton hallituksen puheenjohtajana.