Kaupan liitto mukana ImpActData-hankessa tukemassa pk-yritysten kestävää liiketoimintaa
ImpActData – kestävyysdata johtamisen tukena -hanke käynnistyi vuoden alussa. Kaupan liitto on mukana yhteistyössä tukemassa pk-yritysten siirtymää kohti kestävämpää ja vastuullisempaa liiketoimintaa.
ImpActData-hankkeen tavoitteena on vahvistaa pk-yritysten valmiuksia hyödyntää ilmasto- ja luontovaikutusdataa osana päätöksentekoa ja johtamista. Hankkeessa luodaan ratkaisuja, jotka tuovat kestävyysdatan luontevaksi osaksi yritysten arkea, johtamiskäytäntöjä ja strategista suunnittelua.
ImpActData on suunnattu Uudellamaalla toimiville pk-yrityksille, joihin kohdistuu kestävyys- ja vastuullisuusvaatimuksia joko suoraan tai arvoketjujen kautta. Yritykset saavat tukea olennaisten mittareiden tunnistamiseen, datan hyödyntämiseen sekä kestävien toimintamallien kehittämiseen. Tarjolla on maksutonta asiantuntijatukea, työkaluja ja yrityskohtaista ohjausta. Hanke toteutetaan 1.1.2026–31.12.2027, ja sen toteuttaja on Haaga-Helia ammattikorkeakoulu.
Miten hanke tukee yrityksiä?
- Selkeyttää kestävyys- ja raportointivaatimuksia
• Tarjoaa tukea ilmasto- ja luontovaikutusdatan hyödyntämiseen päätöksenteossa ja johtamisessa
• Webinaareja, työkaluja ja yrityskohtaista ohjausta
• Käytännönläheisiä ohjeita, mittareita ja malleja strategiseen päätöksentekoon
• Yhteiskehittämistä, työpajoja ja pilotointeja
• Tukea päästöjen vähentämiseen, resurssitehokkuuden parantamiseen ja kilpailukykyisen, kestävän liiketoiminnan kehittämiseen.
Hyödyt kaupan alan yrityksille
ImpActData-hanke tarjoaa kaupan alan yrityksille tukea alihankintaketjujen ja tavarantoimittajien kestävyysvalmiuksien vahvistamiseen. Hanke auttaa tuottamaan vertailukelpoista ja luotettavaa kestävyysdataa koko arvoketjusta sekä vastaamaan kasvaviin kestävyys- ja raportointivaatimuksiin.
Yritykset voivat osallistua hankkeen kehittämiseen, vaikuttaa sisältöihin ja tuoda case-esimerkkejä esiin eri tapahtumissa, kuten webinaareissa. Hankkeen kautta kaupan alan toimijat saavat konkreettisia työkaluja ja ohjausta kestävyysdatan hyödyntämiseen sekä vastuullisen liiketoiminnan kehittämiseen. Kestävyysdata syntyy paitsi raportoinnista myös arjen päätöksenteosta ja johtamisesta, ja hanke tukee sekä pk- että suuryrityksiä tässä työssä.
Kaupan liitto toimii yhtenä hankkeen kumppaneista osallistuen mm. ohjausryhmätyöhön.
Lisätietoa ja ilmoittautumislomake:
ImpActData – Kestävyysdata johtamisen tukena | Haaga-Helia
Kiinnostus- ja ilmoittautumislomake ImpActData-hankkeeseen >>>