Analyysi: Työllisten vaihtuvuus vähittäis- ja tukkukaupassa laski matalimmilleen vuonna 2025
Työntekijöiden liikkuvuus väheni merkittävästi sekä vähittäiskaupassa että tukkukaupassa vuonna 2025. Vähittäiskaupassa alalta lähdettiin harvemmin, tukkukaupassa alalle tuleminen väheni.

Työllisten kokonaisvaihtuvuus* vähittäiskaupassa alitti ensimmäistä kertaa 20 prosentin, ja laski 19 prosenttiin syyskuussa 2025. Vaihtuvuus on pysynyt hyvin vakaana, 25 prosentin tienoilla, vuosina 2017-2023 lukuun ottamatta poikkeuksellisen vahvaa työllisyyden vuotta 2022, jolloin kokonaisvaihtuvuus ylsi jopa 28 prosenttiin. Työllisten vaihtuvuus laski siis noin 6 prosenttiyksikön verran perustasolta.
Tukkukaupassa kokonaisvaihtuvuus pysyi vuoden 2024 tasolla, 13 prosentissa. Tukkukaupassa työntekijöiden liikkuvuus on ollut vähittäiskauppaa vähäisempää koko tarkastelujakson ajan, kokonaisvaihtuvuuden ollessa korkeimmillaan 20 % ja 18 % vuosina 2018 ja 2022.
”Kaupan työllisten liikkuvuus laski matalimmilleen vuonna 2025 samaan aikaan kun avoimien työpaikkojen määrä painui alimmilleen 10 vuoteen. Tässä vaiheessa kansantalouden tuotanto oli lähtenyt jo kasvuun, ja jääkin nähtäväksi, kuinka viiveellä työllisyys- ja vaihtuvuusluvut seuraavat talouden piristymistä”, Kaupan liiton ekonomisti Heidi Lauttamäki kommentoi.
*Työllisten kokonaisvaihtuvuus kuvaa työntekijöiden liikkuvuutta toimialalla. Se huomioi sekä alalle tai yrityksiin tulleet että sieltä lähteneet työntekijät suhteessa henkilöstön määrään.

Edellisvuosiin verrattuna yhä harvempi työllinen siirtyi kaupan alalle, kaupan alan toiseen yritykseen tai kaupan alalta pois vuonna 2025. Pystymme tarkastelemaan vaihtuvuutta alakomponenttien kautta ja jakamaan kokonaisvaihtuvuuden lähtö- ja tulovaihtuvuuteen, mikä kertoo mistä vaihtuvuus muodostuu – eli muodostuuko työllisten vaihtuvuus enemmän kaupan alalle tulijoista vai alalta pois lähtevistä.
Vähittäiskaupassa alalle tulijoita on ollut enemmän tai vähintään sama osuus kuin alalta pois lähteneitä kaikkina tarkastelujakson vuosina 2018-2025. Vuonna 2025 lähtövaihtuvuus oli ennätyksellisen alhainen, 18,7 prosenttia, mikä tarkoittaa vähittäiskaupan alan yrityksistä lähteneiden työllisten osuuden vähenemisestä edellisvuosiin nähden. Vuosina 2018–2024 lähtövaikutus on ollut noin 23-26 prosenttia. Myös tulovaihtuvuus laski alimmilleen, 20,1 prosenttiin, mikä tarkoittaa vähittäiskaupan yrityksiin tulleiden työllisten osuuden laskua edellisvuosiin nähden. Tulovaihtuvuus on vaihdellut 23–30 prosentin välillä vuosina 2018–2024.
”Heikko työllisyystilanne on jarruttanut työllisten uskallusta vaihtaa työpaikkaa ja supistanut uusien työpaikkojen määrää. Avoimien työpaikkojen määrä Suomessa laski ennätysmatalalle 10 vuoteen, alle 23 000 avoimeen työpaikkaan vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä.”, Lauttamäki toteaa.
Vähittäiskaupassa alalle kuitenkin vielä tultiin useammin kuin sieltä lähdettiin.

Vuonna 2025 tukkukaupassa pois lähtevien työllisten osuus oli matala lähtövaihtuvuuden ollessa 13,8 %. Alalle palkattujen uusien työntekijöiden osuus oli ennätysmatalalla tulovaihtuvuuden ollessa 12,2 %. Vuosina 2018-2024 tulovaihtuvuus on ollut 13–19 prosenttia ja lähtövaihtuvuus 13-21 prosenttia.
Tukkukaupassa tulo- ja lähtövaihtuvuuden välinen suhde on vaihdellut enemmän kuin vähittäiskaupassa. Kaksi viimeisintä vuotta tukkukaupassa on ollut enemmän lähtö- kuin tuloliikettä, eli alalta on lähtenyt enemmän työntekijöitä kuin mitä sinne on palkattu lisää. Tukkukaupassa työllisten vaihtuvuus ei yllä vähittäiskaupan tasolle, vaan alalle tulijoita ja alalta lähtijöitä on yli ajan ollut alhaisempi osuus.

Vaihtuvuusluvut vähittäis- ja tukkukaupalle ovat nähtävissä Kaupan liiton tilastosivuilla. Aineistona käytetään Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n palkka-aineistoa Kaupan liittoon kuuluvista vähittäis- ja tukkukaupan yritysten työntekijöiden palkkatiedoista. Palkka-aineisto sisältää tilastovuoden syyskuun palkka-aineiston.
Vaihtuvuusluvuissa on runsaasti eroja riippuen alatoimialasta ja ammattiryhmästä. Kaupan liiton jäsenet pääsevät näkemään kokonaisvaihtuvuusluvut jäsensivujen tilasto-osiosta myös alatoimialoittain sekä ammattiryhmittäin laskettuna.
Kaikille avoimet Kaupan liiton tilastosivut >
Kaupan liiton jäsensivuilta löytyvät vaihtuvuusluvut ao. ammattiryhmille ja alatoimialoille:
Päivittäistavarakauppa
Huonekalukauppa
Kirjakauppa
Muotikauppa
Urheilukauppa
Elektroniikkakauppa
Asiantuntijat
Erityisasiantuntijat
Myymäläpäälliköt ja esihenkilöt
Myyjät
Logistiikkatyöntekijät
Asennus-ja huoltotyöntekijät